29 september 2026 kl. 18.00-20.00 OBS! Evenemangetdatumet har redan passerat!
Nyfiken på företangade, obs nytt datum
Funderar du på att starta företag? Kanske har du redan en idé eller en hobbyverksamhet som du vill utveckla, eller så är du helt enkelt nyfiken på vad det innebär att vara företagare.
Den här inspirationskvällen ger dig en enkel introduktion till företagande. Vi pratar om hur det går till att starta företag, vilka olika företagsformer som finns, grunderna i ekonomi och vad som är bra att tänka på när du driver företag.
Under kvällen träffar du Samuel Önnbo, företagsledare och auktoriserad redovisningskonsult på Cloud Redovisning, och Jenny Stensson, näringslivsutvecklare i Vännäs kommun. Vi guidar dig genom grunderna, delar med oss av tips och svarar på dina frågor.
Du behöver inte ha en färdig affärsidé eller ha bestämt dig för att starta företag. Kvällen passar lika bra för dig som bara är nyfiken och vill veta mer.
Datum: tisdag 29 september
Tid: 18.00–20.00
Plats: Norrkällan,
Välkommen till en inspirerande kväll om företagande. Anmäl dig här! Länk till annan webbplats.
